Спасовски: Полицијата сè уште трага по 12 лица за упадот во Собранието

Facebook
Twitter
Email
Print

Полицијата сè уште трага по 12 лица кои треба да бидат изведени пред кривичниот суд во рамки на истрагата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за упадот во Собранието што се случи на 27 април.

 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изјави дека полицијата има сознанија дека сите се во државава и нема потреба од меѓународна потерница.

 

„Имаме сознанија дали некои од 12-мината што сè уште не се обезбедени имаат двојни државјанства. Нема потреба за распишување на меѓународна потерница за оние лица кои се уште не се достапни за органите на прогонот, а се бараат за насилствата на 27 април во Собранието, затоа што имаме информации дека се во дражавата“, рече Спасовски и додаде дека не може да открие повеќе детали.

 

Спасовски рече дека за квалификациите на кривичното дело за кое се товарат обвинетите е надлежно обвинителството, а не МВР.

 

Од осомничените 36 лица, Кривичниот суд на 13 лица им определи затворски, а на шестмина куќен притвор.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи