Холандското Јавно обвинителство ќе ја истражува смртта на Праљак

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Хашкиот трибунал побара од властите во Холандија да ја преземат истрагата за смртта на воениот злосторник Слободан Праљак кој вчера се самоуби во судницата. Дали некој му асистирал на Праљак?

 

Холандското Јавно обвинителство ќе ја истражува смртта на генералот на војската на Херцег-Босна Слободан Праљак. Истрагата ќе се фокусира на отровот кој Праљак го испи во судницата откако му беше потврдена пресудата од 20 години затвор за сторени воени злосторства во војната во БиХ. Клучното прашање е дали Праљак добил помош од надвор во набавката на супстанцата.

 

Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак. Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се изврши обдукцијата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи