Притвор за членот на собраниското обезбедување кој го спасуваше Зијадин Села

Facebook
Twitter
Email
Print

Судија на претходна постапка му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на Абдулфетах Алими, обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на крвавиот упад во законодавниот дом. Според обвинението Алими ги дал клучевите од собраниските врати.

 

Алими долго време не им беше достапен на органите на прогонот. Но, денеска сам се пријавил во Основниот суд Скопје 1, а по прочитаната одлука на судијата тој експресно е пренесен во истражниот затвор „Скопје“.

 

Алими ѝ беше познат на јавноста како човекот кој го спаси пратеникот Зијадин Села од напаѓачите за време на упадот во Собранието на 27 април.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи