Железничкиот сообраќај и денеска во прекин

Facebook
Twitter
Email
Print

Поради протестот на вработените во МЖ- Транспорт, товарниот и патничкиот сообраќај втор ден е во целосен прекин. Вработените бараат исплата на вториот дел од платата за октомври. Најавена е средба со претставници на Владата.

 

Од раководството на МЖ- Транспорт информираа дека се работи на надминување на проблемот со исплатата на платите и нормализирање на сообраќајот.

 

Пред неколку дена, кога почна протестот првин со блокада на товарниот, а потоа и на патничкиот сообраќај, на вработените им беа исплатени материјалните трошоци за октомври. Освен вториот дел од октомвриската плата, вработените бараат ноемвриската да им биде исплатена најдоцна до 25 декември.

 

Ова не е прв пат овој сектор да штрајкува поради неизплатен труд.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи