Грчката православна црква со реакција на одлуката на БПЦ

Facebook
Twitter
Email
Print

За прв пат откако дојде до приближување на односите помеѓу Македонската и Бугарската православа црква со реакција се јави и грчката црква. На седницата на Светиот Синод на црквата на Грција била разгледана одлуката на БПЦ да биде мајка-црква на како што ја нарекуваат расколничката црква на “Македонија”.

 

Грчката црква се стави во одбрана на нивните традиционални пријатели од српската црква и нагласува дека одлуката на бугарската црква претставува мешање во надлежностите на друга црква, што е спротивно на светите правила и канонското право и игнорирање на улогата на Вселенската патријаршија.

 

„Светиот Синод е загрижен за фактот што БПЦ со нејзините активности се меша во надлежностите на друга православна црква, односно во Црквата на Србија, постапка која е спротивна на светите правила и традиција на црквата. Светиот Синод посакува да преовлада претпазливост и одлуката на бугарската сестринска црква да не биде конечно спроведена“, се вели во соопштението на ГПЦ.

 

Со одлуката Бугарската црква да биде еден вид заштитиник на нашата црква и да ја застапува пред другите помесни цркви не се согласуваат ни поголемиот број на верниците од Светиот Синод на МПЦ. Некои, како владиката Петар јавно проговорија дека не биле консултирани за писмото и туку дека само им било доставено.

 

Светиот синод кон крајот на месецот треба да одржи седница на која очекуваат да бидат разјаснети сите нејаснотии околу писмото до бугарската цркца и дали има гаранции дека со тоа ќе биде ќе се постигне најаважната цел, а тоа е автокефалноста на Македонската православна црква.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи