Најдолгиот стаклен мост се наоѓа во Кина и е долг 488 метри

Во северната кинеска покраина Хебеј, се наоѓа најдолгиот стаклен мост на светот. Мостот е со должина од 488 метри и ширина 6 метри, а висок е 430 метри.

 

Овој несекојдневен мост, ќе ги поврзува Пингшан и едно мало туристичко место. За изградбата на мостот биле искористени 1.077 стаклени панели, од кои секој бил со дебелина од четири сантиметри. Мостот е тежок 70 тони.

 

 

Мостот го доби името „Небесен“, а неговиот капацитет изнесува  8.000 посетители дневно, но вкупната побарувачка била 10 пати поголема.

 

Во истовреме на мостот дозволено е да бидат присутни само 500 луѓе.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи