Љубомир Јовевски избран за нов јавен обвинител

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонија доби нов државен јавен обвинител. По денешните два неуспешни обида, од трет пат, со 61 глас за, еден воздржан и ниту еден против, без присуство на опозицијата, Љубомир Јовески беше избран на врвната обвинителска позиција во земјата.

 

„Констатирам дека Љубомир Јовески е избран за јавен обвинител на РМ“, рече Талат Џафери, претседател на Собранието.

 

Наследникот на Марко Зврлевски уверува дека ќе успее онаму каде што неговиот претходникот потфрлил – Обвинителството да биде независна институција.

 

„Ја уверувам јавноста дека Обвинителството ќе се дистанцира од извршната власт, и од другите центри на моќ, и ќе биде самостоен државен орган во гонење на криминалот. Ќе ги поттикнам обвинителите, одлуките да ги носат само врз озснова на докази и факти, и утврдувањето на вистината да им биде приоритетна цел“, изјави Јавниот обвинител Љубомир Јовески.

 

Шеесет и тригодишниот Јовески има речиси 40-годишно искуство во правосудството, од кои 15 години работел како судија, а 12 години ги минал во Обвинителството. Пред да биде избран за државен Јавен обвинител, Јовески беше член на Советот на јавни обвинители.

 

Во биографијата на Јовески е запишано дека бил судија, претседател на скопска двојка, заменик обвинител, а за прв човек во Основното јавно обвинителство доаѓа од позицијата член на Советот на обвинители.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи