Билд: Моќните држави од ЕУ да се ангажираат за спорот за името

Facebook
Twitter
Email
Print

Без компромис за името балканската стратегија на ЕУ може да пропадне, смета поранешниот премиер и шеф на дипломатијата на Шведска Карл Билд. Според него, за да се реши спорот за името неопходен е ангажман на моќните држави од ЕУ и институции.

 

„Мислам дека ќе треба сериозно посветување од моќните ЕУ држави и институции за да се стигне до компромис за името. Без тоа балканската стратегија на ЕУ може да пропадне“, напиша Билт на својот Твитер профил, споделувајќи ја веста од грчкиот „Екатимерини“ за вчерашниот протест во Атина и процесот за решавање на спорот за името.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи