Коѕијас: Се преговара за идентитетот, јазикот и Уставот

Facebook
Twitter
Email
Print

„Грчката влада презеде одговорност да каже јавно дека сака промена на името и дека ова име ќе биде сложено за сите употреби со конкретна одредница и излеговме јавно и кажавме дека во ова име ќе биде вклучен и терминот „Македонија“. Ние си ја завршивме нашата работа. Уште чекаме од Скопје, конечно да излезе, јавно да каже во ова сложено име која ќе биде придавката пред именката и да го опишат тоа пред нивниот народ“, вели Никос Коѕијас во интервју за „Еуроњуз“.

 

Тој додава дека она за што се согласија двајцата премиери важи за сите и открива дека освен за промена на името се преговаа за идентитетот, јазикот како и за промена на Уставот.

 

„Промената на уставното име на Македонија е важна можност за меѓународните договори кои ќе се склучат да се совпаднат со самиот Устав, бидејќи други сили можат да дојдат подоцна и да го обвинат тековното раководство со тоа што го прекршуваат, Уставот, правејќи меѓународен договор со нас“, рече Коѕијас.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи