ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

Facebook
Twitter
Email
Print

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

 

Од 2007 година до 2017 година ЕУ вложиле над 8,9 милијарди евра во држави од тој регион преку претпристапната помош. Во 2018 година се очекуваат уште 1,08 милијарди евра, се вели во документот.

 

Новата стратегија на ЕУ во однос на балканските држави беше претавена вчера во Стразбур.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи