МПЦ: Ставовите на Агатангел не се ставови на Синодот

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел кој во колумна објавена на интернет-порталите дава оценка за тековните разговори за разликите околу името со Грција. Портпаролот на МПЦ – владиката Тимотеј, за Алсат М вели дека црквата почитува индивидуални мислења, но сепак, стои настрана од политиката.

 

„Тоа не е став на Светиот синод и црквата. Црквата не е поставена да решава политички прашања, туку да се грижи за духовниот живот на православните верници. Да се остави политиката настана, да не се занимаваме со дневно политички прашања“, рече Владика Тимотеј, Портпарол на МПЦ – Охридска архиепископија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи