Побарано разрешување на 110 судии, меѓу нив и на Вангеловски

Facebook
Twitter
Email
Print

Судскиот совет од четврток ќе почне да ги разгледува претставките за разрешување судии, вкупно 110.

 

Најмногу иницијативи за разрешување се предложени од Советот за утврдување на факти.Три претставки има и од Специјалното јавно обвинителство, а подносители на претставките се и адвокати.

 

Судскиот совет ќе треба да решава и за иницијативите за разрешување на судиите од Врховниот суд –  Јово Вангеловски, Рахилка Стојковска, Ристо Катавеновски, Фаик Аслани и Џемали Саити.

 

Расправата по оваа точка, како што стои во соопштението, ќе се води зад затврени врати, односно нема да биде дозволено присуство на медиумите.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи