Во Њујорк се отвори Музеј на шпионажа

Во Њујорк се отвори Музејот за шпионажа Спајскејп, каде посетителите ќе можат да добијат податоци за историјата, и за тоа какви видови шпионажа постојат.

 

Посетителите на Музејот ќе имаат можност да научат за иднината и сегашноста на шпионажата, од машината за обработка на шифри од Втората светска војна до најпознатите шпионски имиња и нивните потфати.

 

Изложбата има и сегмент за програми за размена на податоци како што е Ватсап, а посетителите можат да добијат и совет за ограничување на кибер изложеноста.

 

Во Музејот има изложбен простор каде се наоѓаат камери за некои од најпознатите и најчесто користени социјални медиуми, како Твитер, Фејсбук и Инстаграм.

 

Изложбениот простор е поделен на повеќе сегменти, односно на шифрирање, измама, хакирање, воен кибер, разузнавачки дел, следење и посебни операции.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи