Анкара го повика холандскиот амбасадор на консултации поради резолуцијата за геноцид

Facebook
Twitter
Email
Print

Турското Министерство за надворешни работи денеска го повика холандскиот амбасадор во Анкара, еден ден откако пратениците во Холандија гласаа за признавање на масовните убиства врз Ерменците од страна на Отоманската империја за време на Првата светска војна, како геноцид, објави турската новинска агенција Анадолија.

 

Холандскиот парламент во четвртокот усвои резолуција со којашто масакрот над 1,5 милион Ерменци во текот на Првата светска војна се признава како геноцид, и покрај тоа што владата соопшти дека тоа нема да биде официјална политика на Холандија.

 

Турција прифаќа дека многу христијански Ерменци кои живееле во Османлиското царство се убиени во судирите со османските сили во Првата светска војна, но ги оспорува тврдењата дека се убиени 1,5 милиони луѓе и протерани многу други, и негира дека убивањата биле организирани во кој случај би претставувало геноцид. Исто така, тврди дека и многу муслимански Турци биле убиени во тој период.

 

Ерменија вели дека тоа е еден од првите примери на геноцид во модерната историја, пред Холокаустот што го спроведе нацистичка Германија против повеќе од шест милиони Евреи за време на Втората светска војна.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи