Тричлениот екипаж на Меѓународната вселенска станица се врати на Земјата

Facebook
Twitter
Email
Print

Вселенската капсула „Сојуз“ со двајца американски астронаути и еден руски космонаут од Меѓунардоната вселенска станици утринава успешно слета во Казахстан. Од Меѓународната вселенска страница на Земјата се вратија Џо Акаба, Марк Ванде Хај и Александар Мисуркин, а нивното слетување беше дирекно пренесувано од страна на НАСА.

 

Тие се вратија на космодромот во Казахстан по поминати 168 дена на Меѓународната вселенска станица, а беа дел од Експедицијата 54, која беше дизајнирана да овозможи истражувања во областа на биологијата и биотехнологијата, астрофизиката и науката за материјали.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи