Уште еден рекорд и историја за „Кралот“ во НБА

Facebook
Twitter
Email
Print

Ѕвездата на Кливленд кавалирс, Леброн Џејмс, ноќеска на мечот против Бруклин нетс забележа неколку рекорди со кои уште подлабоко го „изгравира“ своето име во историјата на НБА.

 

„Кралот“ стана првиот кошаркар во историјата кој во кариерата остварил повеќе од 30.000 поени, 8.000 скокови и 8.000 асистенции во кариерата – тој е единствен кошаркар со вакви бројки.

При тоа, Џејмс го заврши мечот со трипл-дабл учинок од 31 поени, 11 асистенции и 12 скока, и стана само четвртиот кошаркар кој успеал да одржува трипл-дабл просек во текот на натпреварите во еден месец. Леброн во текот на цел февруари просечно постигнувал по 27 поени, 10.5 скокови и 10.5 асистенции.

 

„Знаејќи дека низ историјата играле многу, многу добри играчи, легенди, а токму јас да бидам единствениот во оваа категорија е прилично големо признание“, истакна Џејмс по победата (129-123) над Бруклин.

 

Резултати:
Шарлот – Чикаго 118:103
Кливленд – Бруклин 129:123
Мајами – Филаделфија 102:101
Милвоки – Вашингтон 104:107
Портланд – Сакраменто 116:99
Денвер – ЛА Клиперс 120:122

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи