Од полноќ поскапуваат и бензинот и дизелот

Facebook
Twitter
Email
Print

Дизелот поскапува за 1 денар, 98 октанскиот супер за половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС98 ќе се продава за половина денар поскапо и ќе чини 67,5 денари. Цената на ЕРУОСУПЕР БС 95 не се менува и тој и натаму ќе се продава за 65,5 денари за еден литар.

За 1 денар од полноќ поскап ќе биде дизелот. Неговата нова цена ќе изнесува 58 денари за литар.

За зголемуваат и цените на мазутот и екстра лесното масло за домаќинство.

Ваквата корекција регулаторот ја правда со 2,2% повисока цена на нафтата и за 0,04% понизок курс на денарот во однос на доларот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи