ВИДЕО – 7,5 милиони денари Општина Прилеп ќе додели на граѓанските здруженија и спортски клубови

Денеска во Општина Прилеп се одржа 5-тиот по ред т.н. „Граѓански парламент“ на кој градоначалникот Јованоски на присутните им го објасни начинот на кој ќе бидат распределени 7,5 милиони денари на граѓанските здруженија и спортски клубови по однос на ниивните апликации за огласот кој беше објавен од 1 до 28 февруари оваа година.

 

 

„Аплицирани се околу 136 апликации од сите граѓански здруженија, спортски друштва, клубови и невладини организации. Денес ќе ги известам сите присутни за начинот на поделбата на средствата. Ова е еден од договорените работи кои ги направивме и кои ги предложиив порано за транспарентно доделување на средствата кои ги доделува општината на граѓанските здруженија, невладините организации и спортските клубови. Во наредните неколку денови Комисијата за финансирање и буџет ќе ги распредели тие средства во рамките на можностите и во рамките на она што беше дозволено. 5 милиони денари ќе бидат доделени на спортските клубови, а 2,5 милиони денари за невладините организации и граѓански здруженија. Парите ќе бидат поделени според големината на клубот, во која лига се натпреварува, во кој спорт. И во јавниот оглас беше кажано лани оние кои добиле средства од Општината во нивната апликација да наведат каде и како ги потрошиле парите, тоа беше еден условите да добијат и оваа година. Сумата која ќе ја добијат овие здруженија е иста како и лани“, истакна Јованоски.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи