Северна Кореја е подготвена да го замрзне својот нуклеарен арсенал

Facebook
Twitter
Email
Print

Северна Кореја е подготвена да се откаже од тестирањата на нивниот нуклеарен арсенал доколку се укинат заканите кон земјата и се седне на дирекни преговори со САД.

 

Ова го објави специјалниот советник за национална безбедност на јужнокорејскиот претседател, додавајќи дека Северна Кореја е подготвена на отворен разговор со САД на тема денуклеаризација на земјата и нормализирање на односите помеѓу Пјонгјанг и Вашингтон.

 

Исто така, како што соопшти јужнокорејската делегација  што престојува во дводневна посета на Пјонгјанг, Северна Кореја е подготвена да се откаже од дополнително складирање на овој вид оружје доколку се обезбедат меѓународни гаранции.

 

Северна Кореја ветила и дека нема да употреби никакво оружје против својот јужен сосед.

 

Истовремено, Јужна Кореја се согласила да одржи средба со Северна Кореја на највисоко ниво наредниот месец. Најавено е дека лидерите на двете земји ќе се сретнат во пограничната демилитаризирана зона во Панмунџон кон крајот на април.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи