Учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп со низа активности и хуманитарен базар го одбележаа 8-ми март

Меѓународниот ден на жената е меѓународен празник што се одбележува на 8 март секоја година. Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите. По тој повод учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ од текстилно преработувачката и здравствената струка симболично со свои активности го одбележаа овој ден.

 

Учениците од текстилно преработувачката струка и фармација имаа хуманитарен базар. Учениците научените вештини ги применија во пракса и изработија производи со чија продажба собраните средства  ќе ги донираат во хуманиитарни цели.

 

„Стереотипите се вградени во културните, традиционалните и верските вредносни системи и им се пренесуваат на младите преку многу канали, вклучувајќи ги и нивните семејства, врсници, образовните системи и медиумите затоа учениците имаа и работилница на тема „Заедно за родова еднаквост“ на која се разговараше за разликите со кои мора да се соочуваат жените и за сите не нееднаквости во општеството, во компаниите или во секојдневниот живот,за принудените бракови и за семејното насилство. Овој ден овозможува да се потсетат сите дека жените имаат права, мора да го почитуваме нејзиното „Не“, и дека немаме дозвола да ја осудуваме според нејзината облека или било што друго. На денешницава, денот на жените сèуште е битен. Бидејќи сè додека не сме способни да постигнеме еднаквост меѓу мажите и жените, мора да го славиме овој ден повторно, да се потсетуваме дека борбата продолжува“, истакна професорката Петра Лукароска.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи