ВИДЕО – Протест во Прилеп : Ова што денеска се случи е најголемото предавство за Македонија

Самоиницијативно стотина прилепчани вечерва одржаа мирен протест во центарот на Прилеп блокирајќи ја раскрсницата кај поранешна Градска кафеана, изразувајќи на ваков начин револт од денешното донесување на Законот за јазици. Велат дека Уставниот суд треба да го укине овој закон.

 

Погледнете ја атмосферата од вечерашниов протест и ставот на прилепчани околу двојазичноста.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи