Протест пред Собрание против Законот за јазици

Facebook
Twitter
Email
Print

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собраа граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за јазиците.

 

Инаку на дневен ред на пленарната собраниска седница од 13 часот е третото читање на Законот за употреба на јазиците. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

 

Пред Собранието има видливо полициско обезбедување, а улицата пред Собранието попладнево е затворена за сообраќај.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи