Протест пред Собрание против Законот за јазици

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собраа граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за јазиците.

 

Инаку на дневен ред на пленарната собраниска седница од 13 часот е третото читање на Законот за употреба на јазиците. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

 

Пред Собранието има видливо полициско обезбедување, а улицата пред Собранието попладнево е затворена за сообраќај.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.