ВИДЕО – Прилепчани четврт ден на протести : Во Македонија има само еден службен јазик и тоа така и ќе остане

Прилепчани четири дена го блокираат центарот на градот во знак на револт од донесувањето на Законот за јазиците. Велат дека во Македонија има само еден службен јазик и тоа така и ќе останело. Обвинуваат дека премиерот Зоран Заев лажел кога кажувал дека ова било дел од Рамковниот договор. Порачуваат дека протестите ќе продолжат секој работен ден во 18.00 часот, а во сабота во 12.00 се додека не се повлече спорниот закон. Еве дел од изјавите и атмосферата од денешниот протест.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи