Неврохирург ја кажа болната вистина: Шумахер никогаш нема да се опорави!

Facebook
Twitter
Email
Print

Специјалист кому му се специјалност пациенти кои претрпеле повреда на мозокот, открил стравични детали за здравстеваната состојба на Шумахер.

 

„Здравствената состојба на Шумахер, сигурно нема да се поправи“ биле покантните зборови на неурохирургот Колина Шефа.

 

Поминаа повеќе од седум години откако Шумахер се повреди  на скијање, и се наоѓа во кома а неговото семејство се труди да му ја обезбеди сета приватност за да заздрави.

 

„Неговиот мозок претрпел голема штета, и како последица на тоа не функционира како што треба, што подолго се наоѓа во таква ситуација, шансите за закрепнување се помали“, рекол докторот.

 

„Шумахер сигурно и не може да зборува, може само да покажува со раката, или можеби тоа само им се причинува на луѓето оклу него. Тој не може да се опорави целосно и да почне да зборува, сепак ќе има губење на меморијата која и те како ќе влијае на неговото однесување“, рекол докторот.

 

Со оглед на 200 илјади евра што семејството троши неделно на него, секое мало опоравување се рачуна за напредок, додал тој.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи