ВИДЕО – Учесниците на протестите против двојазичноста во Прилеп повикани на информативен разговор во полиција

Прилепчани и вечерва 7 дена по ред протестираат против спорниот закон за двојазичност кој ги разбранува страстите во цела Македонија. Денеска тие рекоа дека попладнево на 15-тина лица кои учествуваат на мирните протести им стигнале покани за утре да отидат на информативен разговор во полициската станица во Прилеп. Обвинуваат дека на ваков начин власта сакала да ги заплаши, но тие немало да попуштат по никоја цена.

 

И вечерва прилепчани порачаа дека нема да дозволат двојазичност во Прилеп и Македонија и го повикаа македонскиот народ да си го зачува идентитетот и државата.

 

Еве дел од атмосферата и изјавите на учесниците на мирните протести.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи