Димитров: Има разлики во македонскиот и грчкиот предлог за името

Facebook
Twitter
Email
Print

Грчката Нацрт-спогодба која содржи предлози за решавање на спорот за името е пристигната во Владата и таа првпат ќе биде разгледана во Скопје, заедно со нацрт-спогодбата подготвена од македонската Влада која им била доставена на грчките власти.

 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров кажа дека постојат разлики во предлозите кои ги подготвија Македонија и Грција. Toj вели дека во нетрпение и задоволство ја очекуваат посетата на неговиот колега, Никос Коѕиас, и на 30 март ќе имаат прилика со медијаторот Метју Нимиц да ги продолжат разговорите во Виена.

 

„Убедени сме дека елементите од нашата нацрт спогодба ќе бидат корисници во тој процес кој е главен и се води токму за тоа да се надмине разликата околу името“, рече  Димитров.

 

Димитров не сакаше да коментира детали од спогодбата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи