ВИДЕО – Протест во Прилеп : Формирање заедничка платформа со дијаспората за зачување на националните интереси

Вечерва од протестот во Прилеп беа упатени пораки за обединување на Народниот парламент од Македонија заедно со дијаспората и формирање на заедничка платформа за зачување на националните интереси, како што се поддршка на македонскиот јазиик, македонскиот идентитет, македонската држава и да не се дозволи уривање на спомениците кои биле изградени во претходниот период.

 

Идејата за формирање на Народен парламент, која потекна од Прилеп, се прифатила одлично и во другите градови и зад неа застанале огромен број на граѓани. Прилепчани и вечерва порачаа дека нема да дозволат двојазичност во Прилеп и Македонија. Еве дел од атмосферата и пораките на граѓаните.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи