Кузески : Штрајкот во „Еурокомпозит“ е нелегитимен, 10-те суспендирани го кршеа работниот ред и дисциплина

Денешниот штрајк не е легитимен, а 10-те вработени, од кои 8 се членови на синдикатот, добија налози за суспензија бидејќи секојдневно го кршеа работниот ред и дисциплина. Ова денеска го изјави генералниот директор на „Еурокомпозит“, Александар Кузески, откако вработени стапија во генерален штрајк.

 

„Дисциплинска комисија вчера ги подели налозите за суспензија. Во тој момент тие беа физички и вербално нападнати, а претседателот на синдикалниот одбор Роберт Богданоски лично физички нападна еден од членовите на комисијата. Потоа истите лица креираа ситуација на хаос и донесоа наводна одлука за штрајк, но веќе не се легитимни и легални претставници на вработените и со тоа штрајкот не е легитимен. Тоа е архивирано и документирано. Не ги потпишаа налозите за суспензија и ги носат луѓето во заблуда. Суспендираните треба да бидат отстранети од кругот на фабриката биидејќи самоволно поставиле катанец на влезот на фабриката“, изјави Кузески.

 

Кузески истакна дека ќе било објавено и соопштение дека штрајкот е нелегитимен и ги повикува вработените да се вратат на работните места и да се продолжи со работата како и што било предвидено.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи