Почина рокерот Симеон Иванов – Канго

Facebook
Twitter
Email
Print

По тешко боледување на 67-годишна возраст денес во Кочани почина рокерот и гитарист Симеон Иванов – Канго.

 

Повеќе од 50 години се занимаваше со музика и уметност како поет-сликар, а беше основач и на културното движење „Мактеон“ кое ја промовираше македонската нација, култура и јазик.

 

Во својата долга музичка и поетска кариера Канго издаде седум музички албуми и четири стихозбирки.

 

Беше препознатлив по својот немирен творечки дух и необичен стил на музицирање и облекување, поради што го нарекуваа македонски Џими Хендрикс.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи