Покренато обвинение против 30 лица за настаните од 27 април

Facebook
Twitter
Email
Print

Обвинителството поднесе обвинение против 30 лица за настаните кои се случија во Собранието на 27 април кога беше извршен упад во Собранието и беа нападнати пратенции, новинари и собраниски службеници.

 

Од вкупно 35 осомничени обвинението е поднесено против 30 лица, за четири лица е прекината постапката бидејќи не се достапни за органите на прогонот, а за едно лице постапката е запрена бидејќи обвинителството не нашло докази дека лицето сторило кривично дело.

 

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски рече дека обвинетите го загрозиле уставниот поредок со насилство и создале чувство на несигурност и страв.

 

„Опсежната истрага утврди дека обвинетите дејствувале со иста цел извршувајќи усогласени дејствија“, рече Јовевски.

 

Според обвинението, обвинетите го загрозиле животот на пратениците, новинарите и на вработените кои во тој момент биле во законодавниот дом.

 

Дваесет и осум лица се товарат за терористичко загрозување на Уставниот поредок и безбедноста, а две лица се товарат за помагање за истото кривично дело.
За упадот во Собранието осомничени се поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, пратеници и организатори на протестите од иницијативата „За заедничка Македонија“.

 

Истовремено е поднесен предлог до Судот за продолжување на мерките притвор и куќен притвор.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи