Второ место за СОУ Наум Наумовски борче на Фестивал во гастрономија во Хрватска

Учениците Михаела Здравеска и Филип Стојковски од СОУ „Наум Наумовски Борче“ од Крушево освоија второ место на Фестивалот за гастрономија во Брач, Хрватска.

 

Тимот на Наум Наумовски Борче, под менторство на професорите Љупчо Крстевски и Оливера Карева Скола, на Фестивалот за гастрономија „Бисер мора“ беа единствени учесници од Македонија, а се натпреваруваа во конкуренција од 32 тима.

 

 

Ова не е прва награда за крушевската гимназија на овој Фестивал. Минатите две години ученици од Наум Наумовски Борче освојуваа 3-ти места.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.