Осомничениот Никола Митревски-Кољо сам се пријавил вополиција и веќе е во притвор

Facebook
Twitter
Email
Print

Никола Митревски Кољо, осомничен за насилните настани на 27 април во Собранието и кој досега беше во бегство, сам се пријавил во полиција и е пренесен во Истражниот затвор во Шутка.

 

Управата на КПУ Затвор „Скопје“ за МИА потврди дека Митревски во затворот е доведен вчера со полициско возило околу 15.30 часот откако претходно самиот доброволно се пријавил во полициска станица.

 

Митревски беше во бегство од прв ден откако обвинителството ја објави истрагата и беше баран со меѓународна потерница

 

Според обвинението, Митревски заедно со Александар Василевски – Нинџа телефонски ги контактирале обвинетите Јане Ченто, Игор Југ, Младен Додевски, Захарие Симовски, Михаил Младеновски и Дејан Давидовски Дешо, и го мобилизирале членството од другите градови за насилен упад во Собранието.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи