Нова рунда преговори за името, Коѕијас очекува позитивни чекори

Facebook
Twitter
Email
Print

Пред новата рунда на преговори во за името во Виена, грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас изјави дека се надева дека ќе се направат позитивни чекори за решавање на овој долгогодишен спор.

 

Овој пат министрите од Македонија и Грција, Димитров и Коѕијас, ќе се сретнат со посредникот на ОН Метју Нимиц, при што на маса ќе бидат преставени двете нацрт-спогодби.

 

Позицијата на Грција е сложено име со географска одредница, за севкупна употреба и промена на македонскиот Устав.

 

Македонската страна останува на ставот дека слеано име не е најдостоинственото решение, особено не непреведено и секако прашањето да се реши преку меѓународен договор, а не со промена на највисокиот правен акт на државата.

 

Пред сoстaнoкoт нa Нимиц сo Димитрoв и Кoѕијaс, присутнa билa и шефицaтa нa aвстрискaтa диплoмaтијa Карин Кнејсл. Состанокот се одржува во министерството за надворешни работи на Австрија и според досегашните искуства се очекува да трае неколку часа.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи