Трамп размислува за нови 100 милијарди долари царини за Кина

Facebook
Twitter
Email
Print

Американскиот претседател Доналд Трамп најави можност за воведување дополнителни царини за Кина во вредност од 100 милијарди долари.

 

Трамп му наложил на Министерството за трговија да проучи дали на Кина да и бидат воведени нови царини од 100 милијарди долари со цел заштита на интелектуалната сопственост, и ако да, на кои стоки.

 

Неколку американски конгресмени претходно ја истакнаа се поголемата загриженост на земјоделскиот сектор на САД поради трговската „војна“ со Кина.

 

Трамп, пак, му наложил на министерот за земјоделство да спроведе план за заштита на американските земјоделци и интересите на стопанството.

 

Највата за нови давачки дојде откако Кина објави список на производи од САД, во вредност од 50 милијарди долари за кои ќе бидат зголемени царините, како одговор на претходно воведените американски царини.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи