ФИФА ќе забранува позајмици на играчи

Facebook
Twitter
Email
Print

ФИФА размислува за забрана на едно од најпопуларните правила за фудбалски трансфери – давањето на играчи под наем. Со оваа вест излезе Франс Фудбал.

 

Во светската фудбалска централа се на мислење дека отстапувањето на играчи веќе не се одвива според првичниот план. Тие веруваат дека многу клубови потпишуваат договори со млади играчи, ги изнајмуваат и ги продаваат со огромен профит подоцна, без конкретните играчи да дебитираат за нив.

 

Најдобрите примери оваа сезона за таква практика се италијанскиот шампион Јувентус, кој дал на заем 41 млад играч, Удинезе – 27, Челзи – 22 и Манчестер Сити – 18.

 

ФИФА ќе донесе конечна одлука за случајот на 18 октомври, кога ќе се одржи состанок на организацијата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи