Итен состанок на Советот за Безбедност на ОН за Сирија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Руската федерација свика итен состанок на Советот за безбедност, по последните случувања во Сирија. Тема на состанокот е заканата по меѓународниот мир поради евентуалните воздушни напади на САД и сојузниците врз Сирија.

 

Русија, со поддршка од Кина и Боливија побара од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш да го брифира СБ за новонастанатата ситуација во Сирија.

 

Состанокот е закажан за 16 часот по средноевропско време и ќе биде отворен за јавност.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video