Луда трка по „златната копачка“ оваа сезона

Facebook
Twitter
Email
Print

Продолжува трката за „златната копачка“, Мохамед Салах повторно постигна гол за Ливерпул, Лионел Меси стрелаше, но во Кралскиот куп, а Чиро Имобиле претставува опасна закана.

 

Салах е прв стрелец во Европа, а против Вест Бромвич Албион стигна до својот 31. гол во сезоната и сега повторно има предност од два гола пред Меси и Имобиле.

 

Меси играше во финалето на Кралскиот куп, постигна гол, но тој не се смета, па така остана на 29. погодоци, колку што има и Имобиле.

 

Одличниот напаѓач на Лацио постигна два гола викендов, па го стигна Меси на втората позиција. Зад нив се наоѓа Роберт Левандовски, кој погоди во победата против Хановер, а по нив следуваат Хари Кејн и Мауро Икарди со по 26 голови.

 

Салах до крајот на сезоната ќе игра уште три натпревари, на Меси му остануваат пет, а Имобиле има уште четири, па скоро сигурно е дека некој од нив ќе ја освои „златната копачка“.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи