ВИДЕО – Нераскажаните приказни на музејот за тутун во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Музејот за тутун во Прилеп е втор по големина и значење во светот. Формиран е во 1973 година кога се славеле 100 години од Тутунскиот комбинат во Прилеп и 400 години откако тутунот започнал да се сади во Македонија.

 

Денес музејот поседува над 10.000 експонати, од кои 4.500 тврди експонати, поврзани со тутунот. Повеќе околу тајните на овој музеј погледнете во видеото.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи