Вонредна состојба на Хаваи: Илјадници жители евакуирани по ерупцијата на вулканот Килауеа

Facebook
Twitter
Email
Print

Властите во американската држава Хаваи наредија евакуација на населението од големиот остров, откако лавата која потече од вулканот Килауеа загрози неколку населени области.

 

Од окружната цивилна одбрана на Хаваи кажаа дека околу 10.000 луѓе се евакуирани на безбедно, откако при ерупцијата Килауеа исфрли лава над 40 метри во воздухот и истата е веќе стигната до улиците на населените места.

 

Ројтерс наведува дека вчерашната ерупција следела по серија земјотреси на овој остров во последните неколку денови , од кои најсилниот изнесувал 5,9 степени по Рихтер.

 


 

Килауеа е еден од најактивните вулкани во светот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи