Официјално: Стивен Џерард нов тренер на Глазгов Ренџерс

Facebook
Twitter
Email
Print

Шкотскиот гигант Глазгов ренџерс ќе биде првиот тренерски предизвик во кариерата на Стивен Џерард. Долгогодишниот капитен на Ливерпул последните 15 месеци ги мина работејќи во академијата на гигантот од „Енфилд роуд“, но кога пристигна понудата од Глазгов, се чини Џерард без многу размислување реши да ја прифати.

 

„Горд сум што ќе бидам следниот менаџер на Ренџерс. Имам огромен респект за овој фудбалски клуб, за неговата историја и традицијата. Едвај чекам да почне оваа нова авантура. Се надевам дека ќе биде позитивна, дека ќе оствариме успеси со кои ќе се надоврземе на бројните трофеи што овој клуб ги има освојувано низ историјата“, изјави Џерард по потписот на четиригодишниот договор со ренџерси.

 


 

Тој заедно со себе го зема и поранешниот соиграч од Ливерпул, Гери Мекалистер, кој ќе му биде прв асистент во шкотскиот премиерлигаш. Предизвикот е огромен, да се симне од тронот на шкотскиот фудбал тимот на Селтик, на чија клупа седи поранешниот стратег на Ливерпул, Брендан Роџерс.

 

Џерард на клупата на Ренџерс ќе го наследи Мрти кој заработи отказ по поразот од лутиот ривал Селтик 5:0

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи