Израел: Ќе го ликвидираме Асад, ако му дозволи на Иран да не нападне од сириска територија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Израел би можел да одговори на ирански напад изведен од територијата на Сирија со тоа што ќе го ликвидира сирискиот претседател Башар ал Асад, изјави денеска израелскиот министер за енергетика Јувал Стајнички, кој агенцијата Ројтерс го протолкува како наговестување за атентат.

 

„Ако сирискиот претседател Башар Асад продолжи да му овозможува на Иран да дејствува на територијата на Сирија, Израел ќе го ликвидира и ќе му го симне режимот. Ако Асад му дозволи на Иран да ја претвори Сирија во воен фронт против нас и да не нападне од сириската територија, тој треба да знае дека тоа ќе биде крај, тоа ќе биде крајот на неговиот режим”, рече Стајнички во интервју за Џет, објави Ројтерс.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи