Изложба од Агрон Салу

Facebook
Twitter
Email
Print

Изложбата ја отвори историчарот по уметност Викторија Димеска која рече дека творештвото на Салиу изобилува со портрети, чија што улога не претставува единствено епигонско отсликување на моделот кој позира.

 

„Покрај што се забележува неговата тенденција и природна наклонетост кон анатомска прецизност, сепак на површина испливува емоционалниот набој на портретираниот лик. Пред сè, неговиот интерес е сетилната интепретација и нејзината манифестација преку изразот и експресијата на човековиот образ. Тој студиозен пристап посетителот може да го воочи во портретот на старец, каде што транспаретен е силниот гест со цел да се открие т.н. „сложен фатализам на човечкиот живот…. Според својот уметнички израз и досегашниот сликарски опус, творештвото на Салиу припаѓа на експресионизмот“, посочи Димеска.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи