Квим Тора избран за каталонски претседател

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Каталонскиот парламент го избра Квим Тора за претседател, со што спречи нови избори во Каталонија, јавува Ројтерс.

 

Тора беше избран со 66 гласови за, додека 65 пратеници гласаа против.

 

Тој за претседател беше предложен од страна на поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи