Ниту 41 поен на Харден не беа доволни, Голден Стејт со брејк на стартот

Facebook
Twitter
Email
Print

Кошаркарите на актуелниот шампион во НБА лигата Голден Стејт поведоа со 1-0 во финалето на Запад, откако ноќеска на теренот на Хјустон победија со 119:106.

 

Кевин Дјурант со 37 поени и Клеј Томпсон со 28 беа предводници до победата, која Г.Стејт ја обезбеди во вториот дел откако на полувреме беше 56:56. Покрај овие двајца Стеф Кари уфрли 18 поени, запиша шест скокови и додаде осум асистенции, а Дрејмод Грин пет поени, девет скокови и една асистанција.

 

На Хјустон не му помогна ниту одличниот настап на Џејмс Харден кој натпреварот го заврши со 41 поен, четири скока и седум асистенции. Зад Харден следуваше Крис Пол со 23 поени и 11 скокови, па Ерик Гордон со 15 поени и пет скокови и Клинт Капел со 12 поени и шест украдени топки.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи