ОН го осудија насилството во Газа

Facebook
Twitter
Email
Print

Со 58 загинати понеделникот беше најсмртоносен ден на прекугранично насилство од војната во 2014.

 

Канцеларијата за човекови права на ОН убиството на 58 Палестинци од страна на израелските сили во понеделникот го нарече „ужасна“ работа и изрази загриженост за она што може да се случи денеска и во иднина.

Палестинските официјални лица изјавија дека повеќе од 2.700 демонстранти биле повредени во судири долж границата во Газа за време на најсмртоносниот ден на прекуграничното насилство од војната во 2014-та година со Израел.

„Се чини дека секој може да биде застрелан или повреден: жени, деца, новинари, случајни минувачи на 700-тини метри од оградата“, соопшти вчера канцеларијата за човекови права на ОН.

 

Израелските сили беа критикувани во врска со употребата на вистински куршуми како одговор на палестинските протести на границата изминативе седум недели, но израелските власти велат дека тоа било неопходно за да се заштити границата и ги обвинија милитантите на Хамас за користење на протестите како покритие за нападите.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи