Ебола се шири во милионски град во Конго

Facebook
Twitter
Email
Print

Десетина дена откако во рурална област во Демократска Република Конго беа пријавени првите случаи на ебола, сега опасната и многу заразна болест ебола е регистрирана во градот Мбандака, кој има над милион жители и се наоѓа на 130 километри од местото на првиот регистриран случај.

 

Мбандака е транспортен јазол преку кој се оди до главниот град Киншаса.

 

Според министерот за здравство Оли Илунга Каленга, појавата на болеста во милионскиот град раѓа сериозен страв дека ширењето на еболата тешко ќе може да се контролира.

 

Досега се евидентирани 42 заразени лица, од кои 23 починале.

 

Еболата е многу заразна болест што предизвикува внатрешни крварења и честопати завршува со смрт на пациентот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи