ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

ВМРО – ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името, откако вчера попладнето во јавноста се појави неофицијална информација дека Република Илинденска Македонија, е новиот предлог од македонска страна во преговорите со Грција.

 

„ВМРО – ДПМНЕ нема никакви детали ниту информации за разговорите за името. Владата досега одбива лидерска средба во формат кој е единствено транспарентен за вакво едно прашање. Затоа ние ќе го реафирмираме ставот за итна лидерска средба. Не би коментирале предлози и идеи кои се неофицијални и хипотетички.Затоа со цел да се оттргнат сите сомнежи, и да се види што е тоа што го крие Заев и СДСМ бараме уште еднаш итна и неодложна лидерска средба каде освен носителите на преговарачкиот процес премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров, би учествувале лидерите на политичките партии и претседателот на државата“, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи