Објавени кандидатите за МВП на НБА

Facebook
Twitter
Email
Print

НБА ги објави финалистите за сезонските награди за регуларната сезона.

 

Од Лигата ги посочија тројцата најдобри кошаркари во секоја од категориите – „Најкорисен играч (МВП)“, „Дебитант на годината“, „Шести човек на годината“, „Дефанзивец на годината“, „Најпрогресивен играч“ и „Тренер на годината“.

 

Еве ги кандидатите за наградите:

 

„Најкорисен играч (МВП)“

Ентони Дејвис (Њу Орлеанс)
Џејмс Харден (Хјустон)
Леброн Џејмс (Кливленд)

 

„Дебитант на годината“

Донован Мичел (Јута)
Бен Симонс (Филаделфија)
Џејсон Тејтум (Бостон)

 

„Најдобар шести играч“

Ерик Гордон (Хјустон)
Фред Ван Флит (Торонто)
Лу Вилијамс (Л.А. Клиперс)

 

„Дефанзивец на годината“

Ентони Дејвис (Њу Орлеанс)
Џоел Ембид (Филаделфија)
Руди Гебер (Јута)

 

„Играч со најголем напредок“

Клинт Капела (Хјустон)
Спенсер Динуиди (Бруклин)
Виктор Оладидо (Индијана)

 

„Тренер на годината“

Дејн Кејси (Торонто)
Квин Снајдер (Јута)
Бред Стивенс (Бостон)

 

Победниците ќе бидат објавени на посебна церемонија по крајот на плеј-офот. Таа ќе се одржи на 25-ти јуни.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи