Ситуацијата на Хаваите ескалира, лавата наближува кон геотермална електрана

Facebook
Twitter
Email
Print

Вулканот Килауеа на Хаваите со недели не мирува. Лавата стигна и до геотермалната електрана Пуна, во која се наоѓаат тони токсичен материјал во буриња. Локалните власти прогласија црвен аларм и прават се што е во нивна можност да спречат вжештената маса да влезе во електраната.

 


 

Борбата на работниците со електраната, која снабдува околу 25 проценти од домаќинствата на Хаваите, трае цел ден и цела ноќ во обид да ја одвратат вжештената маса и да спречат досега невидена катастрофа.

 

Евакуирани се повеќе од 2 000 лица, а уништени се детици објекти, патишта и земјиште.

<


/div>

 

Дополнителна опасност за жителите на Големиот остров е и тоа што делови од лавата истекуваат во океанот испуштајќи притоа поголеми количества хлороводородна киселина и микроскопски честички стакло во воздухот. За трипати е зголемено нивото на силфурен диоксид во воздухот, а геолошките служби предупредуваат дека во секој момент вулканот би можел повторно да еруптира со силни експлозии, исфрлајќи камења и други тврди предмети во неговата околина.

 

Единствена светла страна е тоа што досега нема човечки жртви.

 

Најсмртоносна ерупција на вулканот на Хаваите се случила далечната 1790 година, кога загинаа стотици лица. Телата на повеќето од нив биле стопени и воопшто не можеле да се пронајдат.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи