Повеќе од 200 учесници на државното првенство во џудо за пионери и кадети во Прилеп

Во спортската сала на ООУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, денеска се одржа државното првенство во џудо за помлади пионери и кадети. На првенството учествуваа 18 клубови со повеќе од 200 натпреварувачи. Државното првенство беше во техничка организација на џудо клубот „Сешин“ од Прилеп и Џудо федерацијата на Македонија.

 

„Денешното првенство претставува филтер за селектирање на џудо репрезентацијата на Македонија, која ќе нѐ претставува на претстојното Балканското првенство, но и на други меѓународни натпревари. На државното првенство учествуваат 18 екипи, со над 200 натпреварувачи“, изјави претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Зеглул Реџепи.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи